Orodist Nevesht
آدرس های اینترنتی اُرُدیست نوشت اُرُدیست نوشت - در اینستاگرام

المواضيع الأخيرة
» صفحاتی از «کتاب موفقیت آبی» در اینستاگرام زهرا دوستی
من طرف پریسا لشکری (ORODIST) الجمعة فبراير 17, 2023 4:12 pm

» بازتاب فلسفه اُرُدیسم در کشور مجارستان The philosophy of Orodism in Hungary
من طرف سعیده خردمند الجمعة فبراير 18, 2022 11:03 pm

» بازتاب فلسفه اُرُدیسم در کشور بوتان The philosophy of Orodism in Bhutan
من طرف سعیده خردمند الجمعة فبراير 18, 2022 10:57 pm

» بازتاب فلسفه اُرُدیسم در کشور کوبا The philosophy of Orodism in Cuba
من طرف سعیده خردمند الجمعة فبراير 18, 2022 9:55 pm

» بازتاب فلسفه اُرُدیسم در کشور کوزوو The philosophy of Orodism in Kosovo
من طرف سعیده خردمند الجمعة فبراير 18, 2022 9:52 pm

» بازتاب فلسفه اُرُدیسم در کشور سوئد The philosophy of Orodism in Sweden
من طرف سعیده خردمند الجمعة فبراير 18, 2022 9:44 pm

» بازتاب فلسفه اُرُدیسم در کشور هندوستان The philosophy of Orodism in India
من طرف سعیده خردمند الجمعة فبراير 18, 2022 8:34 pm

» بازتاب فلسفه اُرُدیسم در کشور آلمان The philosophy of Orodism in Germany
من طرف سعیده خردمند الجمعة فبراير 18, 2022 8:21 pm

» بازتاب فلسفه اُرُدیسم در کشور اوکراین The philosophy of Orodism in Ukraine
من طرف سعیده خردمند الجمعة فبراير 18, 2022 7:35 pm

» بازتاب فلسفه اُرُدیسم در کشور لوکزامبورگ The philosophy of Orodism in Luxembourg
من طرف سعیده خردمند السبت يناير 29, 2022 4:24 pm

» بازتاب فلسفه اُرُدیسم در کشور آمریکا The philosophy of Orodism in United States of America (USA)
من طرف سعیده خردمند السبت يناير 29, 2022 4:19 pm

» تا چیزی از دست ندهی، چیز دیگری بدست نخواهی آورد، این یک هنجار و قانون همیشگی است. فیلسوف حکیم اُرُد بزرگ خراسانی
من طرف سعیده خردمند السبت يناير 29, 2022 11:21 am

» بازتاب فلسفه اُرُدیسم در کشور افغانستان The philosophy of Orodism in Afghanistan
من طرف سعیده خردمند السبت يناير 29, 2022 12:28 am

» بازتاب فلسفه اُرُدیسم در کشور فرانسه The philosophy of Orodism in France
من طرف ORODIST الأربعاء يناير 26, 2022 9:06 pm

» بازتاب جهانی فلسفه اُرُدیسم Orodist Note
من طرف ORODIST الأربعاء يناير 26, 2022 8:46 pm

» بازتاب فلسفه اُرُدیسم در کشور ایران The philosophy of Orodism in Iran
من طرف ORODIST الأربعاء يناير 26, 2022 7:44 pm

» بازتاب فلسفه اُرُدیسم در کشور سوئیس The philosophy of Orodism in Switzerland
من طرف ORODIST الأربعاء يناير 26, 2022 7:43 pm

» بازتاب فلسفه اُرُدیسم در کشور گینه استوایی The philosophy of Orodism in Equatorial Guinea

» بازتاب فلسفه اُرُدیسم در کشور چین The philosophy of Orodism in China

» بازتاب فلسفه اُرُدیسم در کشور آفریفای جنوبی The philosophy of Orodism in South Africa
من طرف ORODIST الأربعاء يناير 26, 2022 7:41 pm

أفضل 10 أعضاء في هذا الشهر
لا يوجد مستخدم

كساني كه Online هستند
در مجموع 1 كاربر Online ميباشد :: 0 كاربر ثبت نام شده، 0 كاربر مخفي و 1 مهمان

هيچ كدام

[ مُعاينة اللائحة بأكملها ]

بيشترين آمار حضور كاربران در سايت برابر 79 و در تاريخ الخميس ديسمبر 20, 2012 2:08 am بوده است.
تدفق ال RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

ورود

كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟

فلسفه ی ذهن /پیشخوان اندیشه

فلسفه ی ذهن /پیشخوان اندیشه Empty فلسفه ی ذهن /پیشخوان اندیشه

پست من طرف فرزانه شیدا الأربعاء فبراير 24, 2010 12:01 am

سخنی چند با دوستان مبتدی(مهدی پدرام )از سایت فلسفه ی ذهن

جام جم فلسفه متعلق به تمامی اهالی اندیشه است
مطالب منتشر شده توسط دیگران را بخوانید
و نوشتارهای خود را نیز برای مطالعه دیگران به اشتراک بگذارید
لطفا فقط مصرف کننده نباشید

از سایت جام جم اندیشه (فلسفه ی ذهن*)پیشخوان اندیشه
http://www.mashghefarhang.philnama.com
در طول مدت فعالیت سایت با افراد بسیاری مواجه شدم که علاقه مند به فلسفه بودند و تاکنون مطالعه چندانی در این زمینه نداشتند و برای شروع کار راهنمایی می خواستند. مطلب زیر در پاسخ به درخواست این عزیزان نگاشته شده است .

چند توصیه برای دوستان مبتدی :
1 شما اولین گام و در واقع مهمترین گام را برای ورود به این وادی برداشته اید . این گام چیزی نیست جز میل به دانستن و پی گیری این میل . معنای تحت الفظی فلسفه هم عشق به دانایی است که با چیزی که ما به عنوان فلسفه می شناسیم مطابقت فراوانی هم دارد.
2 فلسفه را صرفا برای دانستن و آگاهی بخوانید نه یافتن دلیل و مدرک برای پیش فرض ها و عقاید پیشین -که شاید اکنون سعی در اثبات آنها دارید - . زیرا مهمترین ویژگی یک فیلسوف و علاقه مند به فلسفه بعد از همان میل به دانستن, توانایی او در در کنار زدن تعصب ها و پیش داوریها و دگم اندیشی هایش نسبت به مسائل گوناگون است .
3 باید توجه داشت مطالعه و کار فلسفی جدای از فلسفیدن فیلسوفان واحتمالا ابداع اندیشه های جدید چیزی نیست جز بررسی وتجزیه تحلیل افکار وعقاید چه در حال و چه در گذشته . از اینجا اهمییت تاریخ فلسفه در مطالعه فلسفی روشن می شود .
اینگونه چنین به نظر می رسد که برای ورود به فلسفه بعد از تصمیم به کنار گذاشتن تعصب ها و دگم های عقیدتی مناسب ترین کار مطالعه تاریخ فلسفه باشد .
کتابهای تاریخ فلسفه زیادی نیز به همین منظور نگاشته شده است. که در اینجا چند نمونه از آنها که ترجمه فارسی آنها نیز موجود است را ذکر می کنم .

1 تاریخ فلسفه - نوشته ویل دورانت : این کتاب که به زبانی نسبتا ساده نوشته شده است و توسط عباس زریاب به فارسی ترجمه شده است. برای شروع تا حدودی کتاب مناسبی به نظر می رسد . ایراد عمده این کتاب ناقص بودن آن و عدم اشاره به بسیاری از فیلسوفان و جریانهای فلسفی مهم است .
2 تاریخ فلسفه فردریک کاپلستون : این کتاب تقریبا کامل ترین تاریخ فلسفه در دسترس است ولی چندان برای آغاز مطالعه فلسفی مناسب به نظر نمی رسد.
3 سیر حکمت در اروپا تالیف محمد علی فروغی : این کتاب که اولین تاریخ فلسفه ایرانی به شکل امروزی است مطالب آن تا قرن نوزدهم نسبتا کامل می باشد . شایان ذکر هرچند لحن و شیوه نگارش این کتاب با روش امروزی تفاوت دارد و نسبتا قدیمی است اما در عین حال گویا و شیوا نیز می باشد .
4 دنیای سوفی (داستانی در باره تاریخ فلسفه) نوشته یوستین گردر : ترجمه این کتاب از حسن کامشاد توسط انتشارات نیلوفر منتشر شده است . من شخصا به تمام علاقه مندانی که به تازگی قصد مطالعه فلسفه را کرده اند خواندن این کتاب را توصیه می کنم . در این کتاب تاریخ فلسفه در قالب رمانی شیرین بیان شده است .در طی ماجرای داستان که خود حاوی مطالب فلسفی است , تاریخ فلسفه از زبان یک فیلسوف که قصد آموزش فلسفه به دختری پانزده ساله را دارد به شیوه ای بسیار زیبا بیان می شود . در ابتدا ممکن است به دلیل زبان ساده کتاب چنین برداشت شود که مطالب سطحی و بچه گانه است در حالیکه هرگز چنین نیست و حتی خواندن این کتاب برای کسانی که قبلا تاریخ فلسفه های دیگری را نیز مطالعه کرده اند خالی از لطف نمی باشد.
5 تاریخ فلسفه غرب نوشته برتراند راسل (ترجمه نجف دریابندری) : به نظر من بعد از مطالعه دنیای سوفی این کتاب مناسب ترین گزینه برای مطالعه بیشتر است . در این کتاب راسل تاریخ فلسفه از یونان باستان تا فلسفه معاصر را به شکل دقیق و تحلیلی مورد بررسی قرار می دهد . او همانگونه که در مقدمه این کتاب ذکر کرده فیلسوفان را هم علت می داند و هم معلول: از سویی معلول اوضاع اجتماعی و سیاسی و دستگاه حکومتی زمان خویش اند و علت از آن جهت که بر عقایدی که سیاست و سازمانهای دوره های بعد را تشکیل می دهند تاثیرگذارند . از این رو او در این کتاب به اوضاع سیاسی و اجتماعی دوره زندگی فیلسوفان توجه ویژه ای دارد . این کتاب را کتابخانه خوشه در سایتش قرار داده است .می توانید از اینجا دانلود کنید .
من شخصا در تهیه مطالب این سایت (نوشته های خودم) نیز سعی داشته ام که تا حد امکان سادگی نگارش
را رعایت کنم تا دایره مخاطبین وسیع تر گردد .
نوشته شده توسط میم.پرتو
http://2111365.blogfa.com/post-51.aspx
جام جم فلسفه یک سایت خصوصی است که با هدف انسجام بخشی به فضای مجازی اندیشه فارسی زبان ایجاد شده است.در این سایت شما می توانید آخرین مطالب و اخبار فلسفی را که توسط دیگر اعضاء سایت ارسال می گردد مشاهده نمائید. یا خود مطالب و اخبار مرتبط با فضای اندیشه را جهت اطلاع و مطالعه دیگران منتشر نمائید.
همچنین شما می توانید با استفاده از بخش درگاه ها ی سایت به آخرین نوشتار های سایت ها و وبلاگ های فلسفی آگاه شوید.
جهت ارسال مطلب و یا خبر خود باید از طریق بخش عضویت در سایت عضو شوید و بعد از گذشت 24 ساعت که از عضویت شما گذشت می توانید نسبت به انتشار مطلب اقدام نمائید.
فلسفه ی ذهن /پیشخوان اندیشه 1
http://www.mashghefarhang.philnama.com/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1
فرزانه شیدا
فرزانه شیدا
آموزگار انجمن
آموزگار انجمن

تعداد پستها : 945
تعداد تشکرهای انجام شده از این کاربر : 164

http://fsheida.blogsky.com/

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه

- مواضيع مماثلة
» بهترین سپر در برابر دشمنان، خرد و اندیشه است. فیلسوف حکیم اُرُد بزرگ خراسانی (پدر فلسفه اُرُدیسم)
» اندیشه ها ,افکار ,سخنان کوتاه وبلند ادبی /هنری_ فلسفی ونکته های عمیق فکری اندیشه
» مردم نادان، تن به فرمانروایی می دهند که به شکل موروثی به قدرت رسیده است. بیاد داشته باشیم دموکراسی همواره بدنبال اندیشه برتر برای اداره امور است. فیلسوف حکیم اُرُد بزرگ خراسانی (پدر فلسفه اُرُدیسم)
» (...واینک فلسفه ...)= متنی ازسایت از مجله اینترنتی« وازنا » بخش فلسفه
» رنگ اندیشه